SAKARYA TİCARET BORSASI CANLI HAYVAN BORSASI

İlimiz coğrafi yapı ve iklim yapısı olarak tarım ve hayvancılığa uygun bir şehirdir. Tarıma elverişli toprakların bulunması ve bu topraklardan hayvancılık hammaddelerinin karşılanması hayvancılığı ön plana çıkarmaktadır. Bu duruma kurban döneminde geçiş yolları üzerinde bulunması da eklenince hayvan potansiyeli yüksek bir il karşımıza çıkmaktadır. Bu potansiyel ise ister istemez bir Pazar ihtiyacı doğurmaktadır. Sakarya Ticaret Borsası bu ihtiyacın farkına varmış ve 2007 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Valiliği ile 3’lü protokol imzalayarak Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsası için ilk adımlar atılmıştır. 2009 yılı ocak ayında proje çalışmalarına başlanarak %50 si tamamlanan Canlı Hayvan Borsası, başta Sakarya olmak üzere Kocaeli, Düzce, Bolu, Bilecik, Zonguldak, Bursa gibi çevre illerden gelen alıcı ve satıcılara hizmet vermeye başlamıştır.

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsası Tarım bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikler ve yayınlamış olduğu genelgeler doğrultusunda yapılmıştır. Pazarımızda 44 adet kapalı büyükbaş hayvan padoğu 21 adet küçükbaş hayvan padoğu bulunmaktadır. Ayrıca büyükbaş hayvanları sıralı bağlamak için kapalı ve açık alanda bağlama demirleri bulunmaktadır. Bu yapısıyla pazarımız 1200 büyükbaş ve 600 küçükbaş hayvanı barındırma kapasitesiyle hizmet vermektedir. 20 adet aracın aynı anda indirme veya bindirme yapmasına olanak sağlayan geniş rampası sayesinde alıcı ve satıcılar sıkıntı yaşamamaktadırlar. Pazarımız içerisinde yönetmeliğe uygun olarak yapılan bir adet karantina ahırı, gübre çukuru bulunmaktadır. Misafirlerimizin günlük olarak yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir kahvehane ve lokanta bulunmaktadır. Yine sosyal tesisimiz içinde gelen misafirlerimizin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için geniş bir mescit mevcuttur. Hayvan satış devir işlemlerinin yapıldığı sorumlu veteriner hekim odası da sosyal tesisler içerisindedir.

Hayvan sayısı bakımından yoğun olan pazarımızda araçların düzenli bir şekilde park edebileceği 300 araçlık otopark bulunmaktadır.

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsası'nı diğer pazarlardan ayıran en önemli unsur Sakarya Ticaret Borsası’nın hayata geçirdiği hayvancılıkta gerçek fiyat projesidir. Bu proje kapsamında pazarımız içerisine 1400 metrekarelik müzayede salonu kurulmuş olup 2013 yılı itibariyle pazarımıza gelen hayvanlar müzayede salonunda açık artırma usulü satılacaklardır. Bu değer pazarımızı ülkenin sayılı pazarları arasına koymaktadır.

Pazarımız güvenlik konusunda oldukça korunaklıdır. Pazarımızın etrafı iki metre yüksekliğinde çit ile kapalıdır. Pazarımızda 3 güvenlik görevlisi çalışmakta ve 24 saat vardiyalı olarak pazarda görev yapmaktadır. Ayrıca müzayede binası haricinde 19 adet dış güvenlik kamerası ile pazarın içi ve dışı 24 saat kayıt altına alınmaktadır.

ÇALIŞMA ŞEKLİ

Hayvan pazarı Salı günü kurulmaktadır. Pazarımızın kapıları gün doğumu ile birlikte açılır. Pazara gelen tüm hayvanlar içeri alınmadan önce gerekli evraklarla getirilmesi ve Türkvet Veteriner Bilgi Sistemi üzerinden naklinin yapılıp yapılmaması yönünden incelenir. Evraklar; hayvan satıldığı takdirde satışın yapılması için yada işletmesine geri giderken sahibine teslim edilmesi için idare amirlik tarafından dosyalanır. Tüm satış işlemleri alıcı ve satıcılara kolaylık sağlaması açısından idare amirlik tarafından ve görevli Tarım ilçe personeli tarafından pazarın olduğu gün, Pazar içerisinde yapılmaktadır.  Gerekli şartları sağlayan hayvanları taşıyan araçlar dezenfeksiyon tünelinden geçirilerek içeri alınır. İçeri alınan araçlar indirme rampalarına sevk edilir ve araçlardan indirilirken görevli personel tarafından evraklarının doğruluğu kontrol edilir. Sorumlu veteriner hekim tarafından dış bakı muayeneleri yapılmaktadır. Hastalıktan şüpheli hayvan tespiti halinde hayvan derhal karantina ahırına alınarak gerekli birimlere haber verilir. Bu kontrollerden sonra hayvanlar satışa sunulmak üzere büyükbaş ve küçükbaş padoklara konulur.

Pazarın dağılmasını takiben temizlik işlemlerine başlanır. Kaba gübre toplanarak gübre çukuruna atılır. Kaba gübre temizliği bittikten sonra pazar  zemini basınçlı su ile yıkanır. Temizlik işlemleri bittikten sonra dezenfeksiyon yapılarak pazar mikroplardan arındırılarak hijyenik bir ortam oluşturulur.