GÜNCEL HABERLER

Kurban Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar / Kurban Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte bütün illerde kurbanlık satışları başladı. Kurban satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sağlıklı bir kurbanlık almak için çok dikkatli olmak gerekiyor ve kurban alırken iyi bir gözlem şart. Peki kurbanlık alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sağlıklı bir kurbanlık nasıl satın alınır? Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Kurban edilecek bir hayvanın sağlıklı olup olmadığı dış görünüşünden anlaşılır mı? Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar 
Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte bütün illerde kurbanlık satışları başladı. Kurban satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sağlıklı bir kurbanlık almak için çok dikkatli olmak gerekiyor ve kurban alırken iyi bir gözlem şart. Peki kurbanlık alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sağlıklı bir kurbanlık nasıl satın alınır? Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Kurban edilecek bir hayvanın sağlıklı olup olmadığı dış görünüşünden anlaşılır mı? Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili detaylar haberimizde.

Kurban bayramı dini bayramlarımızdan ikincisidir. Zengin sayılan müslümanların kurban kesmesi vaciptir. Her müslüman Allaha olan şükrünü göstermek için Kurban bayramında dana, koyun, keçi, deve gibi hayvanlardan birini kurban eder. Kurban edilecek hayvan satın alınırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Hayvanın sağlıklı veya kurban olup olmayacağını anlamak için bazı özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Sağlık şartları nedeniyle ya da diğer farklı nedenlerden dolaya bazı hayvanlar kurban olmaz. Bunun için kurban seçerken ve satın alırken bazı özelliklerine dikkat etmek ve gözlemlemek şarttır. Peki Kurban Alırken nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle kurban satın alırken hayvanın kulağında veteriner kontrolünden geçtiğini gösteren bir küpenin olması gerekiyor. Bunu yanı sıra hayavanın sağlıklı olduğuna dair veteriner hekim sağlık raporu gerekli. Bu dönemlerde hayvanların doğum zamanı olduğu için erkek kurbanlık tercih edilmesi daha doğru olur. Erkek kurbanlıkların gebelik riski olmaz. Keçilerde hayvanın bir yaşını doldurmuş olması gerekirken, koyunlarda bu zorunlu değildir. Koyun eğer bir yaşındaki bir koyun görünümünde ve fiziğindeyse oda kurbanlık olur. Danalarda ise yine yine hayvanların kulağında küpe ve sağlık raporu muhakkak olmalıdır. Ayrıca kurban edilecek dananın iki yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Satın almak istediğiniz kurbanlık ahyvanın tepkilerine dikkat edin. Eğer hayvan ona yaklaştığınızda hareketlerinize tepki vermiyorsa sağlıklı olmayabilir. Ayrıca burun akıntısı ayağında sakatlık yada herhangi bir uzlu eksikse bu hayvan da kurban olmayabilir. Dananın iki yaşında olduğunu anlamak için ise çenesinin ortasındaki süt dişinin düşmüş olması ve yeni ve büyük bir dişin çıkmış olması gerekiyor.

Haber Resimleri

Diğer Haberler

sakarya hayvan borsası

Raporsuz Dişi Hayvanların Satış Yasağı Hakkındaki Duyuru

Raporsuz Dişi Hayvanların Satış Yasağı Hakkındaki Duyuru...

sakarya hayvan borsası

STB 1. Meslek Grubu Heyeti Edirne Hayvan Borsası'nda İhale Sistemini İnceledi

Sakarya Ticaret Borsası 1. Meslek Komitesi Üyeleri Edirne Ticaret Borsası tarafından hizmet veren ha...

sakarya hayvan borsası

STB 1. Meslek Grubu Heyeti Edirne Hayvan Borsası'nı Ziyaret Etti

Sakarya Ticaret Borsası 1. Meslek Komitesi Üyeleri 11.04.2014 tarihinde Edirne Ticaret Borsası taraf...

sakarya hayvan borsası

Hayvan Pazarına Hayvan Borsası Ruhsatı

Hayvan pazarımızın ihale salonu faaliyete geçeceğinden Sakarya Tarım İl Müdürlüğü tarafından hayvan ...

sakarya hayvan borsası

Seçim Günü Kapalıyız

30 Mart 2014 Pazar günü, yapılacak olan yerel seçimler nedeniyle pazarımız o gün kapalı olacaktır, ...

sakarya hayvan borsası

Hendek'te Şap Hastalığı

Hendek İlçesinde Şap Hastalığı Çıkmıştır....

sakarya hayvan borsası

Hayvan Pazarı Esnafına Güzel Haber

Sakarya Ticaret Borsası yönetimi 30 Haziran 2014'e kadar Perşembe günleri hayvan pazarına girişlerin...

sakarya hayvan borsası

STB Başkanı Cevdet Mete Hayvan Pazarında Esnafın Sorunlarını Dinledi.

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete Sakarya Ticaret Borsası Canlı hayvan Park...