SAKARYA CANLI HAYVAN BORSASI GİRİŞ KURALLARI

- Sakarya’dan gelen hayvanlar; satışı yapacak hayvan sahibi adına düzenlenmiş güncel hayvan pasaportu ile birlikte gelecektir.
- Sakarya dışından gelen hayvanlar; satışı yapacak hayvan sahibi adına düzenlenmiş güncel hayvan pasaportu ve varış noktası Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsası olarak girilmiş veteriner sağlık raporu ile birlikte gelecektir.

Yukarıda yazılı şartları yerine getirmeyen kişilerin 14.12.2010 tarihinden itibaren Canlı Hayvan Park Pazar yerine girişi yasaktır.

Bu uygulamanın amacı, Canlı Hayvan Borsası'nda işleyişin düzenini sağlamaktır. Celep esnafımızın mağdur olmaması için yukarıda yazılı şartların yerine getirmesi önemle rica olunur.

Canlı Hayvan Borsası İşleyiş Çizelgesi

- Canlı Hayvan Borsası'na gelen hayvanların, menşei şahadetnamesi veya Veterinerlik Sağlık Raporu olmalı.
- Büyükbaşlar için PASAPORT satışı yapacak hayvan sahibi adına olmalı.
- Pasaport güncel ve mühürlü olmalı.
- Hayvanlarda kulak küpesi üzerinde olmalı.
- Belgeleri tam olan hayvanlar Sorumlu Veteriner Hekim tarafından sağlık muayeneleri yapılıp sağlıklı olanlara satış için izin verilir.
- Gelen büyük ve küçükbaş hayvanlara ait veteriner sağlık raporları (sağlık raporu) TÜRKVET sistemine kaydedilir.
- Satışı yapılan hayvanların eğer il içine gidecekse herhangi bir işlem yapılmaz. Alıcı hayvan sahibine pasaportu imzalattıktan sonra bir hafta içerisinde bağlı bulunduğu ilçe müdürlüğüne giderek hayvanı kendi üzerine alır.
- İl dışına gidecek hayvanlar için alıcı kişi hayvan sahibine pasaportu imzalattıktan sonra Pazar içindeki Resmi Veteriner Hekimden gideceği yere veteriner sağlık raporu ve dezenfeksiyon belgesi alır. Beş iş günü içerisinde bağlı bulunduğu ilçe müdürlüğüne giderek hayvanı kendi üzerine alır.

Not: Gelen bütün araçlar girişte dezenfekte edilip pazara alınır.